شنبه, 01 ارديبهشت 1403

 معرفی رشته ی گرافیک

تعریف و هدف:
گرافیک هنری است که دامنه های  حضور آن درتمامی شئونات زندگی اجتماعی و فرهنگی مردم رسوخ یافته و دارای گرایشها و تخصص های گوناگون در خود است که علی رغم ارتباط همه این گرایشها نسبت به هم ، هر کدام در زمینه ای خاص وبرای نوعی خاص از ارتباط پیام بکار گرفته می شوند. در گرافیک یک پیام را می توان با چند لحن و روش بیان نمود و با توجه به نوع پیام برای بیان گرایش خاص از مجموعه گرایشها ی متنوع موجود در هنر گرافیک انتخاب و مورد استفاده قرار داده و ابلاغ پیام نماییم هدف از تهیه برنامه کاردانی حرفه ای گرافیک ، تربیت نیروی کارآزموده و تواناست تا بتواند اصول و مفاهیم فوق را پیاده نماید.

سرعت بالای انتقال پیام از راه تصویر به خصوص در دنیای امروز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در دنیایی که رسانه های تصویری بخش بزرگی از زندگی روزانه مردم  را پر کرده است و انقلاب ارتباطی ، جهان را به دهکده کوچک تبدیل کرده است ، نیاز به یک زبان بین المللی و سریع بیشتر حس می شود . زبانی که محتاج به آموزش نیست و یا صریح صحبت میکند و با چاشنی زیبایی ، قدرت و جذابیت بیشتری یافته است. با توجه به این نکته که رشته گرافیک می تواند وسیله ای بسیار مناسب جهت ارتباطی سریع که پیام های مورد نظر را در سطحی گسترده منتشر نماید، باشد، تعریف آن ضرورت یک جامعه متمدن می باشد.

قابلیت ها و مهارت های مشترک فارغ التحصیلان :

الف- گزارش نویسی و مستند سازی
ب- ارائه گزارش نتایج کار و جریان فعالیت ها
پ- انجام کار گروهی
ت- طبقه بندی و پردازش اطلاعات
ث- بهره گیری از رایانه
ج- برقراری ارتباط موثر در محیط کار
چ- سازماندهی و اداره کردن افراد تحت سرپرستی و آموزش آنها
ح- خودآموزی و یادگیری مستمر در راستای بالندگی شغلی
خ- ایجاد کسب و کارهای کوچک و کارآفرینی
د- رعایت اخلاق حرفه ای و تنظیم رفتار سازمانی
ر- تفکر نقادانه و اقتضایی
ز- خلاقیت و نوآوری


قابلیت ها و مهارت های مشترک فارغ التحصیلان :

- رسامی و اجرای آرم

- اجرای تصویرسازی

- اجرای پوستر ، بروشور ، کتاب ، کاتالوگ

- اجرای صفحه آرایی ، روزنامه ، مجله ، کتاب و...

- نظارت برامور چاپ

- آشنایی و اجرای نرم افزار های گرافیکی

- همکاری در اجرای آثار گرافیکی

مشاغل قابل احراز :

- کاردان اجرای  آثار گرافیکی

- کاردان آتلیه طراحی

- کاردان امور چاپ آثار گرافیک

طول و ساختار دوره:

دوره کاردانی حرفه ای مبتنی بر نظام واحدی و متشکل از مجموعه ای از دروس نظری و مهارتی است و با توجه به قابلیت ها و مهارت مشترک و حرفه ای به 2 بخش ((آموزش در مرکز مجری)) و ((آموزش در محیط کار))تقسیم می شود.مجموع واحد های هر دوره بین 68-72 واحد و مجموع ساعات آن 1750 تا 2100 ساعت می باشد که در طول حد اقل 2 و حداکثر 3 سال قابل اجرا است.این دوره به دو روش نیمسالی و پودمانی اجرا می شود.                      
               
  
نويسنده :

مدیر سایت