جمعه, 30 مهر 1400

 

 • بنر آغاز سال تحصیلی
 • kardani copy copy copy
 • karshenasi1400
 • 332 copy
 • sabtenam-new copy
 • pajo1 copy
 • head sait 1 copy
 • head sait 2 copy
 • head sait 3 copy

daneshjo jadid
 راهنمای دانشجویان و اخبار دانشجویان ورودی جدید  
دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد13
pajoh2 copy
کارکاه ها و نشست های تخصصی  مجازی    
دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد13
paziresh1111111
پذیرش دانشجو بدون کنکور ، ثبت نام از طریق سایت    
دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد13
anjoman1
سامانه آموزش مجازی   
برای ورود به سامانه کلیک نمایید
anjoman1
ارسال سوال و درخواست
از طریق تیکتینگ
  
(پاسخگویی آنلاین)

10 copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy
ثبت نام ، انتخاب واحد ، پرداخت شهریه 

12 copy copy copy copy copy copy copy 1 copy
زمان ثبت نام،انتخاب واحد ،
حذف و اضافه و برنامه هفتگی 

anjoman1
 انجمن های علمی دانشجویی
و سامانه آموزش مجازی 

karvarzi copy
اخبار کارورزی 
فرهنگ و هنر مرکز 13 


گودترین نقطه فلات ایران مشخص شد

گودترین نقطه فلات ایران مشخص شد/ مسیر ثبت جهانی کویر لوت هموارتر شد

محققان و کویرشناسان با عبور از مسیری به نام خورشید از غرب به شرق ناحیه کلوتها در بیابان لوت موفق شدند گودترین نقطه فلات ایران با ارتفاع 117 متر از سطح دریای آزاد را با نصب شاخص مزین به پرچم ایران مشخص کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، بیابان لوت با حدود 80 هزار کیلومتر مربع وسعت، در واقع حدود 5 درصد خاک کشور را در برگرفته است. این بیابان که جزء اقالیم فراگرم و خشک دنیا است دارای سه بخش شمالی، مرکزی و جنوبی است.

بیابان لوت مرکزی با وسعتی حدود 25 هزار کیلومتر مربع مساحت، متنوع ترین، کم نظیرترین و حتی منحصر به فردترین عارضه های طبیعی بوم سازگانهای بسیار گرم و خشک دنیا را در خود جای داده است. ریگ یلان، ناحیه کلوت ها، خندق ها و تنگ های آبرفتی، چاله مرکزی، دشتهای ریگی (هامادا)، پست ترین فرو افتادگی لوت و نقاط گرمایی زمین از جمله ویژگی های طبیعی لوت مرکزی اند که در هشت سال گذشته مکرراً مورد مطالعه کارشنان قرار گرفته اند.

پیمایش "خورشید" ؛ طولانی ترین مسیر بیابان لوت توسط محققان

مدیر کانون سبز فارس در این باره می گوید: متخصصان کانون سبز فارس با همکاری سایر علاقه مندان به اکوسیستم بیابان لوت از شهرهای مشهد، تهران، اصفهان، شیراز و کرمان، پهن ترین عرض ناحیه کلوت ها را با پیاده روی از غرب به شرق (دشت تکاب به سوی لبه شرقی ناحیه کلوت ها) اخیرا مورد مطالعه قرار دادند .

«کلوت» واژه ای بلوچی و «یاردانگ» وجه تسمیه علمی و ژئومرفولوژی آن است  که کلمه ای ترکمنی است. و اولین بار توسط سون هدین محقق سوئدی بازگو شد. ناحیه کلوت ها در گستره ای به طول 145 کیلومتر و عرض های متغیر از 40 تا 70 کیلومتر هوایی در غرب لوت مرکزی استقرار یافته اند.

بررسی یاردانگ کعبه در بیابان لوت

آنطور که بهمن ایزدی می گوید: محققان با گذر از دهها کریدور و خندق های فرسایشی بین راه و همچنین با صعود به فراز کلوت های واقع در مسیر، موفق شدند بخش مهمی از لندفرم های ناحیه کلوت ها، به ویژه خندق ها و کلوت های نزدیک به هم با شیب حدود 70 درجه منطقه شانه به سر واقع در 30 کیلومتری غرب به شرق ناحیه کلوت ها را مورد بررسی و کاوش قرار دهند و نسبت به مطالعه یکی از بلندترین کلوت های شاخص به نام «یاردانگ کعبه» اقدام کنند.

مطالعه مشخصات زمین شناسی بیش از 100 کلوت در بیابان لوت

به گفته وی، محققان در این سفر از حدود یکصد کلوت که برخی از آنها دارای شیب های تند بودند، گذشتند  و نسبت به اندازه گیری مگایاردانگ های مسیر طی شده و همچنین تعیین خصوصیات جغرافیایی کلوت های شاخص از نظر زمین ریخت شناسی اقدام کردند.

گروه تحقیق راه طی شده غرب به شرق ناحیه کلوت ها را به دلیل حرکت به سوی شرق ، مسیر "خورشید" نامیدند.

بررسی نهایی بلندترین کلوت جهان در بیابان لوت

ایزدی معتقد است: یکی از اهداف برنامه گذر عرضی از ناحیه کلوت ها، بررسی و مطالعه و مقایسه مگایاردانگ های لوت بود که با مطالعه مجدد، بلندترین کلوت (مگایاردانگ) ناحیه کلوت ها در منطقه کلمپه نباتی در شرق ناحیه کلوت ها با 142 متر ارتفاع از سطح کریدور غربی به عنوان پرفرازترین مگایاردانگ های دنیا در بیابان لوت مورد بررسی نهایی قرار گرفت و در حال حاضر بیابان لوت رکوردار بلندترین کلوت در جهان است که همین رویکرد ثبت ملی و جهانی ناحیه کلوت ها را سرعت می بخشد.

این محقق کویر شناسی اینگونه ادامه می دهد: مطالعه و  پیمایش محیطی ناحیه عرضی کلوت ها، شامل حدود 200 کیلومتر از کریدروهای میانی کلوت ها از شمال غرب به جنوب شرق و همچنین چاله های فروبسته ژیپسی بین کریدورها به دلیل بُعدِ مسافت این پیمایش که به نظر می رسد طولانی ترین سفر در ناحیه کلوت ها است ، موجب شد  تا طبق برنامه پیش بینی شده، گروه تحقیق در پست ترین فرافتادگی بیابان لوت با نام " گود لوت " با مختصات جغرافیایی 30 درجه و 24 دقیقه و 16 ثانیه عرض شمالی و 58 درجه و 29 دقیقه و 28 ثانیه طول شرقی قرار گیرد.

گود لوت با چاله مرکزی لوت متفاوت است

به اعتقاد ایزدی، برخی این مکان را چاله مرکزی لوت نامیده اند که دچار اشتباه فاحشی شده اند زیرا چاله مرکزی لوت با وسعتی حدود 900 کیلومتر مربع در 60 کیلومتری هوایی شمال گود لوت قرار دارد اما گود لوت" در 75 کیلومتری شهرستان شهداد و در ناحیه شرقی کلوت ها واقع شده است.

اصلاح سطوح ارتفاعی گود لوت در نقشه سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با همکاری خبرگزاری مهر

وی به مطالعه زمینی و هوایی اکولوژی و سطوح ارتفاعی گود لوت در مهرماه سال جاری توسط کارشناسان کانون سبز فارس اشاره می کند: این مطالعات با همکاری صفحه محیط زیست خبرگذاری مهر و برنامه اردیبهشت شبکه 4 صدا و سیما، منجر به اصلاح ارتفاع 56 متر در نقشه 000/150 سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح شد.

نصب شاخص در گودترین نقطه فلات ایران

ایزدی اضافه می کند: لذا در سفر اخیر (سفر دوم) مجدداً در طول یک شبانه روز گود لوت و مناطق اطراف آن مورد بررسی جدی و همه جانبه قرار گرفت و پس از اندازه گیری سطوح ارتفاعی و پست نقاط همجوار به وسیله دستگاههای اندازه گیری پیشرفته، به ارتفاع 117 متر از سطح دریای آزاد دست یافتیم و پس از آن ارتفاع 117 متر گود لوت و مختصات جغرافیایی آن و سایر اطلاعات لازم بر روی صفحه ای فلزی حک و بر روی میله ای قطور که بیانگر نماد ملی ایران (پرچم پر افتخار ایران) است ایجاد و در" گود لوت" که در واقع گودترین نقطه داخلی فلات ایران در حوزه آبخیز بسته لوت است ، نصب شد. 

آنطور که ایزدی می گوید: طراحی شاخص و نماد ملی مذکور به گونه ای است که در مقابل گرمای شدید و فرسایش بادی از مقاومت بالایی برخوردار است . در رأس میله شاخص، جعبه ای سبزرنگ تعبیه شده که محتوی اطلاعات گود لوت و همچنین محل قرار دادن سفرنامه مختصر سایر پژوهشگران و گردشگران حوزه بیابان در آینده، درون ظرف شیشه ای موجود در جعبه مشخص شده که شکل فیزیکی نماد ملی گود لوت به گونه ای است که می توان به عنوان الگو در سایر بوم سازگانهای پر اهمیت کشور بکار بست و به وسیله آن نسبت به ثبت سوابق مطالعاتی و حضور محققان و سایر گردشگران مبادرت کرد. 


به گفته وی، از جمله دیگر فعالیتهای بوم شناختی لوت توسط گروه مذکور، بررسی ناحیه غربی تپه های ماسه بادی ستاره ای و منشاء رسوبگذاری کانی های آن که بیشتر نشأت گرفته از مواد تخریبی و فرسایشی ناحیه کلوت ها است ، که طی آن راه های دستیابی به شرق این ناحیه و رسیدن به هامادای (دشت های ریگی) لوت مرکزی مورد بررسی قرار گرفت.

بازدید و بررسی مجدد روباه شنی و انواع خزندگان در بیابان لوت

مدیر کانون سبز فارس، توضیح می دهد: وجود روباه شنی در گود لوت و نواحی مورد بازدید، موجب شد که زیستگاه و نظام رفتاری و غذایی آن جانور ، همراه با تصویربرداری های گروه مستندساز به مدیریت فرهام ورهرام مورد مطالعه مجدد و تکمیلی  قرار گیرد  و وجود سایر گونه های جانوری نظیر مانته دآ ، انواع قاب بال ، خانواده عنکبوتیان و خزندگان در بیوم های گوناگون لوت نشانگر وجود  چرخه فعال اکولوژی در گود لوت و سایر نقاط لوت است  و باز هم این باور را تقویت می کند که همواره جریان زندگی و حیات در تمامی نواحی بیابان لوت جاری بوده است.

تیم های افرود و اتوموبیل رانی بلای جان بوم سازگان حساس لوت

به اعتقاد وی، تردد خوروهایی که از سالهای گذشته در گود لوت و سایر نواحی لوت باقیمانده است، ادعای واهی برخی از گردشگران نوظهور و تیم های آفرود که با راه اندازی کاروانهای اتومبیل موجب صدمه رساندن به عرصه های شکننده و آسیب پذیر لوت می شوند و مکرراً اعلام می کنند که اولین موجوداتی هستند که در گود لوت و سایر مکانهای لوت، حضور یافته اند را باطل می کند.

ایزدی معتقد است به دلیل عدم پایه ریزی زیر ساختهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی توسط سازمانهای دولتی و به ویژه مسئولین اجرایی استانهای کرمان و خراسان جنوبی، در یکسال اخیر بخشی از بیوم های ارزشمند لوت مانند دشت های ریگی (هامادا)، عرصه های رسی مخروط افکنه ها، خندق ها و تنگهای فرسایشی و آبرفتی که به لحاظ علوم زمین دارای اهمیت فراوانی هستند و همچنین پلایا و سایر بیوم های بیابان لوت تحت تاخت و تاز گروه های آفرود قرار گرفته اند که در حال حاضر در ردیف جدی ترین عاملان تخریب بوم سازگان شکننده لوت قرار دارند.

بنابراین در حال حاضر ساماندهی و هدایت گروههای آفرود به سایر نقاط محدود و مشخص شده کمتر  آسیبپذیر خارج از بیابان لوت و به علاوه  ایجاد ظوابط زیست محیطی و گردشگری برای ورود علاقه مندان به عرصه ارزشمند لوت توسط مسئولان استانهای همجوار با لوت بیش از پیش احساس می شود از سوی  دیگر با توجه به مطالعات و پیگیری های انجام شده چندین ساله توسط کانون سبز فارس، ثبت ملی و جهانی پدیده های کم نظیر و منحصر به فرد لوت در اقلیم بسیار گرم و خشک کشور با چشم انداز ایجاد مدیریت پایش و تدوین آئین نامه تقویت ژئوتوریسم لوت، باید  در رأس برنامه های سیاستگذاری علمی و گردشگری کشور قرار گیرد تا بیابان لوت در جایگاه پر ارزش جهانی خویش مورد توجه جامعه بین الملل واقع شود.
 

نويسنده : علی سیدآبادی

این کاربر 9 مطلب منتشر شده دارد.

به منظور درج نظر برای این مطلب، با نام کاربری و رمز عبور خود، وارد سایت شوید.

 1. آموزش
 2. فرهنگی و پژوهشی
 3. اخبار کلاسها
 4. کانون های مشاوره
 5. سرفصل دروس
 6. مدیران گروه
 7. ثبت نام و ورود
 8. انجمن ها
 9. دسترسی سریع
 10. آموزش های کوتاه مدت (تک درس - تک پودمان)
 11. ارسال درخواست پشتیبانی (تیکت)
در 1400/07/22
رشته-معماری
اطلاعیه مهم دانشجویان رشته معماریبا عرض سلام و وقت بخیر دانشجویان محترم رشته معماری که درس کارورزی اخذ نموده اند لطفاً روز شنبه طبق ساعات مشخص به صورت حضوری به دانشگاه مراجعه فرمایید.کارورزی 1 روز...
در 1399/06/29
برنامه-هفتگی-کاردانی
                          &...
در 1398/10/17
مراسم-گرامیداشت-فخر-ایران-سردار-شهید-قاسم-سلیمانی-در-مرکز-فرهنگ-و-هنر-واحد-13-تهران
مراسم گرامیداشت فخر ایران سردار شهید قاسم سلیمانی در مرکز فرهنگ و هنر واحد 13 تهران برگزار گردید دانشجویان ، اساتید و کارکنان مرکز فرهنگ و هنر واحد 13 با برگزاری...
در 1398/10/03
گزارش-بازدید-بازرسان-وزارت-علوم-،-تحقیقات-و-فناوری-از-مرکز-آموزش-عالی-فرهنگ-و-هنر-واحد-13
به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش عالی فرهنگ و هنر مرکز 13 تهران ، بازرسان محترم وزارت علوم و تحقیقات و فنآوری در روز پنجشنبه مورخ 1398/9/21 از این موسسه بازدید...
در 1398/09/09
گزارش-کاربینی-دانشجویان-ترم-یک-کارشناسی-کاردانی-رشته-کسب-و-کار-وتبلیغات-تجاری-از-نمایشگاه-بین-المللی-بسته-بندی
به گرارش روابط عمومی واحد فرهنگ و هنر مرکز 13 در روز جمعه 98/9/8 کاربینی  دانشجویان ترم یک کارشناسی و کاردانی رشته کسب و کار وتبلیغات تجاری  در...
در 1398/09/06
حضور-دانشجویان،-کارکنان-،-اساتید-و-مسولین-واحد-13-در-راهپیمایی-دفاع-از-اقتدار-و-امنیت-کشور-در-روز-4-آذر-ماه-98
به گزارش روابط عمومی واحد13 دانشگاه جامع علمی کاربردی مرکز فرهنگ و هنر ، جمعی از دانشجویان ، کارکنان، استادان و مسولین آن واحد، همگام و همراه با مردم ولایت مدار و...
در 10/12/1399
آن دسته از دانشجویانی که تاکنون موفق به عضویت در کلاسها نشده اند، می بایس از طریق دریافت کد عضویت از نماینده کلاس خود و ثبت کد در قسمت عضویت در کلاس(سمالایو) و سپس با کلیک بر روی عضویت در کلاس مورد نظر عضو...
در 10/12/1399
دانشجویانی که انتخاب واحد آنها در مورد درس یا مدرس تغییر کرده است، برای شرکت در کلاسها از طریق  سامانه سمالایو ، ابتدا میبایست کلاس اول خود را که حذف نموده اند، از قسمت مدیریت کلاسها غیرفعال نموده و سپس با عضویت در کلاس جدید ، در کلاسها شرکت...
در 22/07/1398
* کلیه کلاسهای استاد اتحاد فرد روز دوشنبه 98/7/21 برگزار نخواهد شد. *کلیه کلاسهای استاد اختری روزهای سه شنبه و جمعه برگزار نخواهد شد *کلیه کلاسهای استاد محمد ارحمی روز پنجشنبه 98/7/25 برگزار نخواهد شد *کلیه کلاسه های استاد کاکاوند روز پنجشنبه 98/7/25 برگزار نخواهد شد *کلیه کلاسهای استاد فروغیان یکشنبه 98/7/28 برگزار نخواهد...
در 31/05/1398
جبرانی درس زبان عمومی با استاد هشترودی در روز پنجشنبه  98/06/01 از ساعت 15الی18 در ساختمان زرتشت برگزار می گردد.
در 31/05/1398
کلاس کارورزی گروه گرافیک با استاد شهیدی روز پنجشنبه 1شهریور ماه کنسل می باشد .جلسه جبرانی متعاقبا اعلام می گردد.
moshaver karafari

ravan shenakhti

moshaver mazhabi
به زودی ...

موضوع هاي بيشتر »

 فیلم-آموزشی-انتخاب-واحد       
  


در 1399/02/20
برگزاری-کارگاه-آموزشی-بورس-و-سرمایگذاری
قابل توجه دانشجویان ، اساتید و علاقمندان به شرکت گارگاه آموزشی بورس و سرمایه گذاریبه اطلاع کلیه علاقمندان میرساند واحد فرهنگ و هنر مرکز 13 تهران در راستای آموزش های کوتاه مدت خود اقدام...