پنج شنبه, 27 تیر 1398

 خجسته میلاد بزرگ مشعل‏دار هدایت حضرت امام هادى (ع) بر پویندگانِ راه حق مبارک باد

واحد 13 تهران

حضرت امام هادي(ع) دهمين چراغ فروزان هدايت، در نيمه‏ ي ذي حجّه‏ي سال ۲۱۲ ق در قريه‏ اي در نزديكي مدينه به دنيا آمد. مادرش سَمانه معروف به سيّده مي‏باشد. ابوالحسن ثالث كنيه‏ ي حضرت و هادي، نقي، مرتضي، فقيه، امين و متوكل، از القاب آن امام هستند.

مُعتَصِم، واثق، متوكل، مُنتَصَر، مُستَعين و مُعتزّ از خلفاي دوران حيات امام هادي (ع) بوده ‏اند. پنج فرزند براي آن حضرت ذكر شده است. امام هادي (ع) پس از و احد13تهرانشهادت پدر بزرگوار خود، در سن هشت سالگي به امامت رسيده و عهده ‏دار ولايت مسلمانان گرديد. آن حضرت در همان دوران خردسالي، آن چنان از علم و هوشياري و كمالات فوق العاده‏اي برخوردار بود كه اطرافيان را حيران مي‏ نمود.
امام دهم، همچنين در راستاي انتشار مكتب تشيع به تربيت شاگردان متعددي پرداخت كه حضرت عبدالعظيم حَسَني، ابن سِكّيت اهوازي، ابوهاشم جعفري، جعفر بن سهيل و اسماعيل بن مهران از آن جمله ‏اند. آن حضرت در تحكيم و استواري فقه و عقايد و فرهنگ تشيع، همت جدي و وسيع نمود و در اين راستا، كتاب‏هايي نوشت كه رساله‏ هايي در ردّ جَبْر و تَفويض، اثبات عدل، احكام دين و نيز تفسير صَحَّةُالخِلقَه و... از آن جمله ‏اند.


امام هادي ‏عليه السلام :
العُجبُ صارِفٌ عَن طَلَبِ العِلمِ ، داعٍ إلَي الغَمطِ والجَهلِ
خودپسندي، آدمي را از دانش‏جويي باز مي‏دارد و به‏ ناسپاسي وانكار حق مي‏خواند
بحار الأنوار، ج ۷۲، ص ۱۹۹ .
نويسنده :

مدیر امور اداری